Kiedy przychodzi pora na przekwalifikowanie się.

W pracy wielu ludzi spędza większość swojego życia, niekiedy będzie to nawet więcej niż dziesięć na dobę. Z takich też powodów to, jak się tam czujemy bardzo się odbija na pozostałych sprawach, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Ciągłe napięcie i stres wpływają bardzo negatywnie również na stan zdrowia danego pracownika.
Jeżeli sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może najwyższa pora pomyśleć o zmianach, niekiedy trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. W pierwszej kolejności należy mieć pewność, czy problemy sprawia szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszym przypadku można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wypłat.
Natomiast jeśli ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wtedy będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takim przypadku pracownik nie widzi żadnych pozytywów, może zacząć brakować jakiejkolwiek motywacji do rozwijania się i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszym przypadku niejednokrotnie wystarczy zmiana pracodawcy, aby sytuacja się unormowała. Przypadek drugi wiąże się najczęściej ze zdobyciem nowego zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zaczyna się wszystko od początku, a dotychczasowe umiejętności przestają być potrzebne. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia mogą się bardzo przydać w nowym zawodzie.
Obawę części pracowników zapewne będzie budził czas, jaki będzie potrzebny do pełnej zmiany zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, dużo zależało bowiem będzie od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych niezbędne może być nawet parę lat aby osiągnąć biegłość, lecz w licznych przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Ważną rzeczą będzie także to, kto będzie pomagał w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy zająć się tym samemu, czy jednak zwrócić się po fachową pomoc. Można się zastanowić nad spotkaniem z doradcą zawodowym, dość często także na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość konsultacji zawodowych.