Samorozwój i kariera – pakiet sugestii od headhuntera

Namówiliśmy kluczowego menedżera z uznanego i znanego portalu ogłoszeń o pracę Szukam Pracy do napisania felietonu dot. budowania własnego image u rekruterów i headhunterów. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

CV odgrywa kluczową rolę w procesie rekrutacyjnym. Z tego powodu zanim przedłożysz swoje curriculum vitae rekruterowi, dokładnie je prześwietl na okoliczność ewentualnych niedopatrzeń. Wypada bowiem wiedzieć, iż jest grupa nagannych i co gorsza nagminnie występujących błędów w curriculum vitae. Jakiego typu?

1. Nadmierne rozwodzenie się lub zbyt wiele ogólników
Podczas tworzenia życiorysu zawodowego należy znaleźć rozwiązanie kompromisowe. CV nie ma być historią naszego życia bądź przydługim esejem, dlatego pół kartki w dziedzinie własnego hobby to zdecydowanie przesada. Nie można jednakowoż popadać w inną skrajność, czyli używać zbyt wielu frazesów. Wspominając choćby o swojej przygodzie z oświatą, dobrze jest wymienić określoną placówkę oświatową wraz z adresem, kierunek, który wybraliśmy, oraz okres nauki. Tego rodzaju informacja jest dokładna i dostarcza rekruterowi wystarczającą wiedzę w kwestii naszego przygotowania naukowego. Jeżeli planujemy napisać kilka słów o indywidualnych zainteresowaniach, nie przedstawiajmy ich po przecinku, nie stosujmy też często powtarzających się komunałów z kategorii: lubię literaturę (co dokładnie lubisz czytać?), lubię filmy (jakie filmy?), lubię muzykę (rozkoszować się muzyką, śpiewać, grać na czymś?). Takie ogólniki nie dostarczają de facto szczególnie wartościowych informacji na nasz temat. Dużo roztropniej wypowiedzieć się zwięźlej, lecz wyraziściej, np.: lubię publikacje autorstwa Tadeusza Konwickiego, fascynuję się filmografią Christophera Nolana, lubię rysować pejzaże (uzyskałem nagrodę w konkursie ……….) itd. Tego rodzaju adnotacje udowadniają, że posiadamy bezsprzecznie określoną wiedzę na dany temat, dlatego nasze zainteresowania nie stanowią wyniku zwykłego przypadku.

2. Zanadto długie CV
Nagminnym uchybieniem jest też przesadnie rozbudowane CV. Optymalną wielkością jest jedna, najwięcej dwie strony klasycznego formatu.

3. Niedobór przejrzystości, niewystarczająco czytelny dokument
Układając curriculum vitae, wypada zachować odpowiedni format, który nada mu styl oraz sprawi, że curriculum vitae będzie czytelne. Brak tych czynników może sprawić, że pracodawca może nawet nie zadać sobie wysiłku przejrzenia naszego CV.

4. Błędne formatowanie
Odpowiednio opracowany życiorys to życiorys klarowny. Dlatego kreując życiorys zawodowy, pamiętaj choćby, by zastosować standaryzację metody odnotowywania dat bądź chronologiczne przedstawianie ważnych fragmentów przeszłości. Na podstawie ogólnie rozpowszechnionych reguł powinieneś również posortować swoją edukację i doświadczenie od aktualnych do najstarszych danych. Unikaj również ręcznego ustalania formatu – niedostatek wcięć, ręczne wypunktowania lub niezautomatyzowane ustawianie marginesów wyglądają bardzo nieprofesjonalnie.

5. Nieodpowiednie zdjęcie
Podstawowym mankamentem, który na nieszczęście notorycznie występuje w CV, jest nieodpowiednie zdjęcie. Aż trudno uwierzyć, iż nieustannie przewijają się kandydaci zamieszczający w curriculum vitae ujęcie z wycieczki weekendowej bądź ujęcie z drugą osobą. Tego rodzaju przypadki są niedopuszczalne. Jeżeli nie posiadamy stosownego zdjęcia odpowiedniego do CV, nie zamieszczajmy go wcale, szczególnie, że nie jest to obligatoryjne. W końcu o fakcie, czy obejmiemy konkretną posadę, nie przesądzi nasza aparycja, tylko nasze umiejętności.

6. Błędy pisarskie i stylistyczne
Curriculum vitae przesiąknięte błędami określa poziom niestaranności, zatem zanim przekażesz czy wydrukujesz curriculum vitae, zweryfikuj, czy jest ono poprawne pod każdym kątem. Postaraj się zniwelować pomniejsze literówki, zerknij na przecinki i styl.

Tekst napisany przez oferty na szukampracy.pl