Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach firmy mają coraz większe problemy z wyszukaniem dobrych ludzi na różne stanowiska, obecnie taki problem ma blisko 45 procent wszystkich firm. Jak się okazuje, taka sytuacja ma miejsce dużej ilości gospodarek, a nasz kraj jest sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Jest to skutkiem paru powodów i z pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni sami pracownicy.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają obecnie firmy z różnych branż, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, gdyż skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają wśród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie porządnej osoby do działu IT w dalszym ciągu nie jest łatwe, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak ogromnie szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. W pierwszej kolejności są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, sporym wzięciem cieszą się również stolarze, hydraulicy oraz operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż coraz ciężej jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Następną naprawdę mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przysługują branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite hotele oraz restauracje także łatwo mieć nie będą jeżeli planują zatrudnić porządne osoby na rozmaite stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację coraz częściej można zauważyć w licznych branżach bardzo dużą rywalizację o pracownika. Firmy które chcą pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone wynagrodzenia.