Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach pracodawcy mają zwiększające się problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników, aktualnie taki problem ma blisko 45 procent wszystkich firm. Jak się okazuje, sytuacja o takim charakterze ma miejsce w wielu gospodarkach, zaś Polska jest sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Wynika to z paru różnych powodów i z całą pewnością z takich okoliczności cieszą się sami pracownicy.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także inżynierów i specjalistów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, jakie stawiają wśród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT nadal nie jest łatwe, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od paru lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak ogromnie szeroka i obejmuje sporo zawodów. Tak więc są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, hydraulicy i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno szukaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przysługują usługowej i gastronomicznej branży – różnorakie hotele oraz restauracje również nie mają łatwo jeżeli planują zatrudnić porządne osoby na rozmaite stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację niejednokrotnie można zauważyć w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa jakie chcą zdobyć nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.