Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wyniosło około ośmiu procent, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno sytuacja tego typu ma miejsce w branżach technologicznych, tam już od kilku lat pracownicy mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Jednak dość podobna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w zupełnie nowych branżach, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja będzie bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, ale także dla gospodarki, którą może rozruszać wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne dodatki, jakimi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku liczba ludzi bez stałej pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu ludzi, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na stopę bezrobocia. Tego typu hasła często się słyszy od dwustu lat, a nadal mimo stosowania ogromnej ilości urządzeń i maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie powodują znikanie niektórych profesji i powstawanie innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.